NİSTAGMUSTA SORULARINIZIN CEVABIDIR
Nistagmusta göz tembelliği için göz kapatması yapılır mı?
Hayır. Gözü kapattığınız zaman titreme daha da artar, görme azalır. 2 gözü açık göz tembelliği tedavi yöntemleri kullanılır.
Güneş gözlüğü dışarı da yararlı mıdır?
Mutlaka dışarıda güneşte güneş gözlüğü takılmalıdır. Güneş gözlüğü gözü rahatlatır.
*Işığı kesen güneş gözlükleri gerekir.
*Görüntüyü gören noktada toplayan ve aynı zamanda güneş gözlüğü özelliğinde özel nistagmus gözlükleri vardır.
Güneş gözlüğünün özellikleri ne olmalı?
Polaroid güneş gözlüğünü tercih ediniz. Bunlarda da kalite önemlidir.
Bebeğim açık tenli, gözleri de açık renk, henüz göz titremesi yok nistagmus gelişir mi?
Mutlaka göz doktoru kontrolünde olmalı, sonradan nistagmus gelişebilir. Işığı ayarlayın, dışarıda koyu renkli güneş gözlüğü taksın. Çocuk nörolojisine muayene yaptırınız.
Doktor göz kasları kuvvetlendirsin diye renkli oyuncaklar tavsiye etti doğru mu?
Nistagmusta göz kaslarında gerginlik var, tedavi bu gerginliği almaya yönelik olmalı, tavsiye maalesef yanlış. Sinirlenince tiril tiril titreyen adamı düşünün, kasları kasılmıştır. Sakinleşince kaslar gevşeyince titreme de düzelir.
Bebeğim ışıktan çok rahatsız, gözde titreme yok nistagmus gelişebilir mi?
Işığa bakamama alerji sonucu olabilir. Işığa bakmak yan çok sakınan çocuklarda ten rengi zayıfsa nistagmus yönünden doktora götürmenizde yarar vardır.
Bebeğimde göz titremesi var, başına eğim vererek bakıyor üzülüyorum…
Nistagmusun azaldığı, kaybolduğu, görmenin normalleştiği noktaya göre bebek pozisyonunu ayarlamaktadır.(Null noktası) Prizmatik cam ile gözün bakışı o noktada toplanmalıdır. Aksi halde boyun kaslarında kalıcı hata oluşacak ve boyun cerrahisi gerekecektir.
Bebeğim kafasını öne doğru eğerek üstten bakıyor. Rahatsız edici bir durum oluşuyor…
Bu bir bakış hatasıdır, mutlaka özel gözlüklerle düzeltilmelidir, aksi halde boyun kaslarında yapısal bozukluklar oluşacak, boyun cerrahisi gerekecektir.
Bebeğimde göz titremesi var, doktorumuz operasyon tavsiye etti…
Nistagmus ameliyatlarında göz kasları geriye alınarak gerginliğin giderilmesi hedeflenir. Beklentileriniz fazla olmamalıdır. Mutlaka 4 yaşından sonra yapılmalıdır.
Nistagmus tamamen tedavi edilebilir mi?
Nistagmustaki tedavilerin hiç biri kişiyi normal düzeye getirecek durumda değildir. Hastaya rahat yaşam sağlamaya yöneliktir. Birçok sitedeki nistagmuslunun anlattıkları gizli doktor reklamını içermektedir. Birileri doktor ismi vererek hastaları yönlendirmektedir. Dikkatli davranmak gereksiz harcamalardan kaçınmak, maceraya atılmamak gerekir…

 

.