NİSTAGMUS TEDAVİSİ: ÖFKEYİ DİNDİRMEK

     NİSTAGMUS TEDAVİSİ: ÖFKEYİ DİNDİRMEK
     Adam sinirlenmiş, bağırıyor, çağırıyor, ağza alınmayacak çirkin şeyler söylüyor. Elleri titriyor, tüm vücudu kasılmış…Elinde silah sağa sola ateş etmektedir. Burnundan, ağzından delicesine nefes almaktadır. Gözleri fal taşı gibi açılmış, sağa sola deliler gibi bakmaktadır.
     Nistagmus böyle bir adamın durumu gibidir;
*Göz kasları gergindir, kaslar arası denge bozuktur. Bazı kaslar fazla kasılmaktadır. Düzensiz kasılmalar vardır. BU nedenle bakışı devam ettirememekte, göz bir noktada toplayamamakta ve görüntüyü gören nokta foveaya düşürememektedir.
*Hedefi tutturamaya silah atışı gibi gözü bir noktada tespit edememekte (Fiksasyon yokluğu) , bakışını bir noktada toplayamamakta, görüntüyü gören nokta foveaya düşürememektedir.(Fovealizasyon)
Nistagmus’ ta bu durum tüm gün boyu devam etmektedir. Tedaviyi gerçekleştirirken gözün bu gerginliğini almak gerekmektedir.
Adam sakinleşmiş, şimdi süt liman. Gerginliği gitmiş, nefes almaları normalleşmiş, bakışları düzelmiş. İşte nistagmus’ ta tedavi budur, tabii ki bebeklikte tedaviye başlayanlar için…