Teleskopik Gözlük ve Nistagmus

Teleskopik Gözlük ve Nistagmus

Nistagmuslu hastanın teleskopik gözlük kullanmasında önemli kurallar vardır.

     TELESKOPİK GÖZLÜK VE NİSTAGMUS
     Görmenin 1/10 düzeylerine kadar düşmesi nedeniyle nistagmus teleskopik gözlüğün en fazla kullanıldığı alandır.
     Yaşam tarzı: Bir nistagmus hastasının rahat etmesi ve iyi görmesi için bir yaşam tarzı belirlenmesi gerekir. Bu bir göz hekiminin vereceği 3-4 sayfalık metin ile sağlanabilir.
     Önce yapmanız gerekenler: Tedaviye balıklama atlamamalı ve teleskopik gözlük vermeden önce bir göz hekiminin yapması gereken çok şeyler vardır.
     Titremeyi kontrol: Titreme azalırsa görme artar. Görme artarsa titreme de azalır. Ama bu sarı nokta foveanın sağlıklı olmasına bağlıdır.
     *Fovea: Sarı nokta bozuksa özel uygulamalarla sarı nokta dışında bir alan oluşturularak görmenin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Bozukluk çok ve geniş ise hastanın bu şansı yok demektir.     
     *Skotom: Skotom alanı denilen görmeyen alanların belirlenip egzersizle giderilmesi de gerekir. Tekrarlayabilir, hastaya basit yöntemlerle skotomu belirleme ve giderme öğretilmelidir.
     Prizma ile yönlendirme: Bir nistagmus hastasında hastanın en net gördüğü bir nokta vardır ve burada titreme de en az düzeydedir. (Null noktası)
     Merkezi görme: sarı nokta bozuk uzağı da yakını da az görüyor. Gençlerde okul nedeniyle yakın okuma önemlidir. Okumada neresi kullanılır, bozuk olan sarı nokta… O halde görüntü prizma ile başka bir alana kaydırarak yakın görme sağlanmalıdır. Bunu sadece teleskopik gözlük kullanarak sağlayamazsınız.
     Periferik görmeyi aktifleştirmek: Biz okurken, yazarken, bilgisayara bakarken merkezi görmeyi kullanırız. Karşıya bakarken merkezi ve çevresel görmeden oluşan geniş bir alanla görmeyi sürdürürüz. Yakın görmede çevresel görmeyi kullanamazsınız. Örneğin arabayı sürerken merkezi görmeyi kullanırsanız kaza yaparsınız. Merkezi görme nistagmusta çok yüksek oranda bozuktur, mecburen çevresel görmeyi kullanmak zorundasınız. Bu da bir takım öğreti, egzersiz ve gözlükle sağlanır.
     Yeni bir odak oluşturmak: Merkezi görmezi bozuk olanlarda görüntüyü biraz farklı alana taşıyarak yakın görmede rahatlama sağlanır, bunun için prizmatik cam gözlük numarasına eklenir.
     Teleskopik gözlük sadece yakınlaştırır: Bu yakınlaştırmadan sağlanan görme yaşlılar veya evde oturanlar için yeterli olabilir.
     Teleskopik gözlük verdik yeter mi? Çocuk, genç veya aktif yaşamını sürdüren kişiler için teleskop gözlüğün harekete uygun olması ve görmeyi artırıcı uygulamalar da eklenmesi gerekir.
     Teleskopik gözlük, hareket ve nistagmus: Nistagmus genç hastalığıdır ve mutlaka günlük aktivite anında kullanılması gerekir. Bu ise mini ocutech gibi bir teleskopik gözlük kullanmayı gerektirir.
     Buna ilaveten..: Nistagmus’ lu hastada teleskopik gözlük uygulamasında çok sayıda teknik konu vardır, doktorunuz gözünüzün durumuna göre bunları uygulamaya sokacaktır.