Göz protezi

Göz protezi

Göz protezi işi ciddi bir iştir ve göz protezini göz doktoru uygulamalıdır.

     Göz protezi yapmanın zorluğu, özel beceri ve geniş zaman istemesi nedeni ile protez yapımı göz hekimi dışında bazılarının bu işle uğraşmasına neden olmuştur. Bu işle özellikle diş teknisyenleri uğraşmaktadır. Gözün alınmasıyle ilgili ameliyatlarda hareketli protez koyacak şekilde yapılmayan bir göz ameliyatı hukuki sorun doğuracaktır. Böyle hastalar için hareketli bir protez yapılmaması mesleki hata hatta skandaldır. Hareketli protezin yapılması da bir kaç kademede gerçekleştirilen ameliyatla mümkündür. Protezi mutlaka hareketli olmalı ve mutlaka göz doktoru tarafından yapılmalıdır.

    Protez ve göz doktoru: Göz protezi mutlaka göz doktoru tarafından uygulanmalıdır. Göz doktorunun protezi uygulaması için çok sayıda neden vardır. Bu bir aşamadır. Eskiler hatırlar, diş çekimini berberler yapardı. Şimdi artık herkes kandi işini yapar oldu, zaten bu kanuni bir sorumluluk nedenidir. Sağlık ciddiyet ister ve göz protezi ile  mutlaka göz doktoru ilgilenmelidir. Hareketli protez ameliyatı uygun olarak yapılıyor ama yerleştirilen kılıf bunu yeterince sağlamaıyor. Bir süre sonra "Açılma" oluyor ve ortadaki sferin yeniden tamiri gerekiyor. Göz doktoru hiç değilse protez işi ile uğraşanlarla iletişim içinde olmalıdır. Böylece hataların önüne geçilebilir.
      Göz beynin bir uzantısıdır: Hatalı protezden kaynaklanacak bir enfeksiyonlar göz bölümüne en yakın
olan  beyin dokusunu etkiler. Menenjit ve ensefalit gibi ölümle veya ciddi hasarlarla sonuçlanacak sorunlarla sizi başbaşa bırakır.
      Kusursuzluk: Göz protezi kusursuz olmak zorundadır,  çünkü karşılaştığınız kişinin ilk baktığınız organı gözlerdir. Kişiye özel protez yaptıran hastalar rahatsızlanınca resim  gönderiyorlar. Ne renk tutuyor, gözler şaşı, kapağa basmış... Göz doktoru birilerine protezi yapılacak diye gönderiyor ama kontrolunu yapmıyor. Özel yapılan protezlere de çok paralar veriliyor ama ehil kişilerin yapmaması nedeniyle yine de kusursuzluk sağlanamıyor. Göz doktoru en azından kontrolunu yaparak bunun önüne geçebilir.
      Psikolojik durum: Protez kullanan hasta ruhsal yönden sıkıntı ve stres içindedir. Siyah gözlük veya koyu
bir gözlük takan birini görünce aklımıza ilk gelen gözünün protez olduğudur. Hastayı psikolojik sıkıntılardan ve kara gözlüklerin arkasına gizlenmekten kurtarmak gerekmektedir. Hatalı protez bu sıkıntıları daha da artırır.
      Protez olayı: Protez olayını basit düşünmeyin. Uygunsuz protez nedeniyle göz doktoru çok sayıda hastayı yeniden ameliyata almak zorunda kalır. Alt kapağa baskı bir süre sonra protezin gözde duramamasına neden olur ve birkaç ameliyat bile düzeltmede tkili olmayabilir. Hareketli protezde ortaya yerleştirilen sferin açılması yani onu çevreleyen dokunun erimesi hatalı uygulamalar nedeniyledir ve yapılan emekler boşuna gider.
      Ne idi ne oldu?: İnternet sitelerine yerleştirilen öncesi ve sonrası resimler zaten etik olmayıp kandırmacadır.   Önceleri şaşılık ameliyatlarında da böyle resimler konurdur ve altına ameliyattan önce ve ameliyattan sonra diye yazılırdı.
      Göz doktorları neden ilgilenmiyor?
a.Ayıracak uzun biz zaman gerekmektedir.
b.Bu iş zahmetli bir uğraşıdır.
c.El melekesi gerektirmektedir.
d. Harcanan emeğin karşılığı alınmamaktadır.
e. Göz doktorlarının göze protez uygulamasını bir “TEKNİSYEN İŞİ” olarak düşünmesi hastanın çok önemli sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır.
      Mutlaka göz doktoru
a.Olayın bilincinde olmak gerekir. Olay bir maddeye  varlık kazandırmaktır.
b.Ameliyatın başından sonuna kadar aynı doktorun sürdürmesi gereken bir konudur.
c.Hareketli göz protezinin başarısı ameliyatı yapan göz hekiminin deneyimi ile çok ilgilidir.
d.Olay  ve doğurabileceği sorunların giderilmesi göz doktoru ile ilgilidir.
e.Göz doktorunun yapması kanuni ve insani zorunluluktur.
     
  Göz protezi ile ilgili konular ve protez temini  için 0533 3982525 nolu telefona Whats updan mesaj gönderebilirsiniz.

             Geniş bilgi gozprotezlab.com sitesindedir.