Yaş 12. Nistagmus Yerleşti.

Yaş 12. Nistagmus Yerleşti.

12 yaşından sonra nistagmus tedavisi ancak rehabilitasyon özelliğindedir. Göz doktoruna çok görevler düşmektedir.

    YAŞ 12. NİSTAGMUS YERLEŞTİ
     Bebeklikten itibaren göz hekiminin gözü titreyen bir hasta için yapacağı çok şeyler vardır. Yapılmadığını veya yetersiz yapıldığını düşünelim.
     Kaçıncı doktor? Nistagmus hastası doktor doktor dolaşır. Maalesef göz doktorları gözlüğünü değerlendirir, görmeyi ölçer ve gönderir. Halbuki göz doktorunun yapacağı çok şey vardır. Bunlar yapılmadığı için çok sayıda göz doktoruna gider.
     Göz tembelliği önemli sorun: Göz tembelliği 7 yaş öncesi mutlaka çözümlenmeliydi. Nistagmus olmayan tembel gözler için bile 7 yaş geç diyoruz. Göz tembelliği yerleşti ve derinleşti. Görme 1/10 yani 10 sıralı görme eşelinde en baştaki harfi görüyorsa, aşağıları görmüyorsa ciddi bir göz tembelliği sorunu vardır.
     Gözlük yarar sağlıyor mu? Nistagmus’ lu hastaların çoğu göz numarası olmasına rağmen gözlük takmaz. Bunun nedeni gözdeki az görmeyi gözlüğün düzeltmemesidir.
     Titreme fazla mı? Yetersiz bir tedavide titreme de kontrol altına alınamamıştır. Bu aynı zamanda az görme nedenidir.
     Şaşılık eklenmişse: Görmeyen göz kayar. Görmenin zamanında artırılmaması şaşılığın oluşmasına neden olur. Görme gayreti gözün içe doğru kaymasına neden olur. Duruma göze egzersizle veya ameliyatla tedavi düşünülebilir.
      Ve işin psikolojik yönü: Göz doktorlarını unuttuğu önemli konu, gözü titreyen hastalar için psikolojik destek alınmamasıdır. Özellikle albino hastalar için mutlaka psikolojik yardım alınmalıdır.
     Artık rehabilitasyon: Hastanın durumu değerlendirilir, yapılabildiği kadar rehabilitasyon (iyileştirme) yapılır.