Gözü Geren Durumlar

Gözü Geren Durumlar

Gözü rahatlatmalısınız, gözü geren durumlardan kaçınmalısınız. Neler gözü gerer?

     NİSTAGMUSTA GÖZÜ GEREN DURUMLAR
     Nistagmus başlı başına gözde gerilme nedenidir: Az görmektedir, gözler titremektedir, karşıda görüntü oynamaktadır,  bakışı sürdürememektedir, görüntüyü gören nokta foveaya düşürememektedir, başı dönmektedir….
Görme gayreti: Görmeyen göz görme gayretine girer ve göz kaslarını görmeyi sağlamak için kasar. Gözü büzer. Göz bebeğini kasar gevşetir. Bu gözün gerginleşmesi ve kasılması demektir.
Işık: Nistagmus’ lular ışıktan rahatsız olur. Özellikle albunizm olanlarda gözde melanin pigmentinin yetersizliği nedeniyle göz direk göz dibine(Retina-fovea) ulaşır. Bu kişiyi oldukça rahatsız eder, gözü gerer. Işığı kesen özel gözlükler kullanılmalıdır. Güneş gözlükleri yeterli olmaz.
Odaklama ve uyum:
Titremeyi azaltma gayreti:
Gözü içe yönlendirme gayreti:
Her iki gözün içe doğru yönlendirilmesi konverjans hareketidir, nistagmus’ lu rahat etmek için konverjans gayretine girer, bu da gözde gerilme nedenidir.
Başa ve boyna pozisyon verme: Null noktası titremenin azaldığı, görmenin arttığı noktadır. Her hastada olmayabilir. Hasta başa ve göze pozisyon vererek null noktasına ulaşma gayretine girer ve gözü gerer.