Nistagmus: İlk önlemler

Nistagmus: İlk önlemler

Zamanı iyi değerlendiriniz, alacağınız hızlı önlemler titremeyi azaltacaktır.

      İLK ÖNLEMLER
     Gözde titreme olan bebeğe sahip ailelerin zamanı iyi değerlendirmesi gerekmektedir:
Çocuk nörolojisi: Bebek mutlaka çocuk nöroloji doktoru tarafından beynin durumunun değerlendirilmesi için muayene edilmelidir. Beyindeki bozukluğun azlığı ve veya fazlalığı tedavideki başarının kaderini belirleyecektir.
*Geç kalmak hastalıkta ilerleme demektir: Nistagmus’ ta birçok göz fonksiyonu bozulur. Bozulmaların önüne geçmek ve onların derinleşmesini ve kalıcı olmasını önlemek için erken davranmak zorundasınız.
*Yaşam kalitesi hemen sağlanmalı: Bebeği rahatsız eden ciddi bir durumdur. Titremeyi azaltan ve artıran nedenler doktorunuz size bildirilecektir. Numara olmasa da ışığı süzme özelliği olan kaliteli bir gözlük gerekmektedir. Sadece renkli olan bir gözlük göz bebeğinin genişlemesine ve göze daha fazla ışık girerek hastayı daha fazla rahatsız etmesine neden olacaktır.
*Göz tembelliği en önemli sorundur: Göz tembelliği okul döneminde ve İleride meslek seçiminde hastanın önüne en önemli engel olarak çıkacaktır. Gözün tembelleşmesinin önüne geçmek titreme nedenlerinin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile sağlanabilir. Astigmat önemli göz tembelliği nedenidir.
*Gözlük: Gözlük numarasını ölçmek oldukça zordur. Gözlükte özel filtrelemeler, düşük numara ile görme, merkezi görmeyi geliştiren gözlükler, titremeyi azaltan camlar kullanmalısınız. Gözlük numarası olmasa dahi ışığı kesen özel gözlükler hastayı rahat ettirecektir.
     ŞANSINIZI İYİ KULLANMALISINIZ
     Bebekte gözde titreme varsa erken dönemde yakaladı iseniz şanslısınız. Tedavide gecikmez titremeyi ve görmemezliği artıracaktır. İleride üzülmemek ve bebeğinize iyi bir görme ve rahat bir yaşam sağlamak için bu şansınızı iyi kullanmalısınız. Beyinde hasar devam ediyor olabilir ve onu sonlandırabilirsiniz. Hasar oluşmasını engelleyebilirsiniz. Sonradan gelişecek bozuklukların önlemini alabilirsiniz. Çocuk nörolojisi doktoruyla bağlantı kurunuz.
     Göz yönünden de şansınızı kullanmalısınız. Kapatma dışı tedavilerle görmeyi artırmanız titremeyi azaltacaktır. Onlarca göz fonksiyonunu bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Size gereken nedir, bu konuda geniş deneyimi ve pratiği olan iyi bir göz doktoru. Meşhur göz doktoru saplantısından kurtulun, bu işi daha iyi bilen göz doktorunu araştırınız.
     Şansınızı kullanmak değil, iyi kullanmalısınız. Yaşam boyu çocuğunuzun gözüne baktıkça üzülmemek için.