Baş ve Boyun Hataları

Baş ve Boyun Hataları

Tiremeyi azaltak, görmeyi artırmak, gözü gevşetmek için hasta başa ve boyuna pozisyon verir.

     NİSTAGMUSTA BAŞ VE BOYUN HATALARI
     Görüntünün gören noktaya düşürülmesi, titremenin azaldığı pozisyonda gözü tutma gayreti baş ve boyunda pozisyon hatalarının oluşmasına neden olmaktadır. Astigmat önemli sorundur, bebek astigmatın eksenine göre yüz ve boyuna pozisyon verir.
     Baş-boyun hataları neden gelişir?
Null noktasına yönelme: Null noktası nistagmus’ lularda titremenin sıfırladığı dolayısı ile görmenin en iyi olduğu bölgedir. Kişiye göre değişir. Başa ve boyuna hatalı bir pozisyon vererek gözünü null noktasına ayarlar.
Astigmat: Hasta astigmatı telafi etmek için astigmatın eksenine göre net görmeyi sağlayacak şekilde baş ve boyuna pozisyon verir. Baş öne eğilebilir, çene yukarı kaldırılabilir, sağa sola yan bakılabilir veya 45-135 lik astigmatlarda verev (oblik) bakış pozisyonu ortaya çıkabilir. Erken davranılarak gözlükle astigmat giderilirse olay sonlanmış olur.
Şaşılık: Şaşılıkta çift görmeyi düzeltmek için baş ve boyuna pozisyon verilebilir. Tedavide erken davranmak gerekir. Boyun kaslarında yapısal bozukluk oluşmadan, kaslar serleşmeden,  kalınlaşmadan önlem alınmalıdır. Aksi halde ortopedik bir ameliyat gerekir.
*Null noktası egzersizle normal göz pozisyonuna alınmalıdır.
*Astigmat gözlük veya egzersizle giderilmelidir.
*Şaşılık tedavi edilmelidir.
*Çenenin yukarı ve aşağı durumuna göre gözün dikey kaslarına müdahale gerekebilir.