Stres ve Psikolojik durum

Stres ve Psikolojik durum

Stres gözlerdeki titremeleri artırır. Gözler titredikçe hastada güven kaybı ortaya çıkar. Hastalar psikolojik bozukluk içindedir.

     NİSTAGMUS VE STRES
     Stres göz dengelerini alt üst eder. Gerilen adamın ellerinin ve tüm vücudunun titremesi gibi gözdeki gerginlik de titremeyi artırır.
*Kendine güvensizlik stresi, stres de titremede artışı doğurur.
*Okul stresi gözdeki titremeyi artırır.
      NİSTAGMUS VE PSİKOLOJİK BOZUKLUK
      Nistagmus’ lu çocukların mutlaka uzmanından psikolojik destek alması gerekmektedir.
Yorgun göz: Görüntünün titremesi gözü yorar. Bulanık görme, görme azlığı, gün boyu değişen görmeler de yorgunluk nedenidir. Net görmek için kitaba veya bilgisayara eğilir, daha fazla dikkat harcar.  Gözler daha çabuk yorulur. Kontrast azlığı da rahatsız eder. Bunlar çocuğun ruh sağlığını bozar.
*Yetersiz görme: Yeterince net okuyamama, uzağı yeterince görmemekten doğan rahatsızlık huzursuzluk ve kendine güven kaybı ortaya çıkarır.
*Yetersiz işlevler: Gözü bir noktada tespit (Fikse) edememe, göze hâkim olamama, fovealizasyonun azlığı da psikolojik rahatsızlık doğurur. Işıktan rahatsızlık da unutulmamalıdır.
*Hareket eden görüntüler, derinlik hissi yokluğu, baş dönmesi ve buna bağlı düşme korkusu ve bulantı da huzursuz yapar.
*Albino: Beyaz saç, beyaz kaş ve kirpik, açık renk deri. Bunlar görünüşte üzücü olmasa da hastaya psikolojik sıkıntı veriyorsa mutlaka bir psikologdan yardım istenmelidir.